Korábban a Berend Róbert-féle Önfejlesztő meditációk című könyv ismertetésénél már beszéltem pár szóval a mudrákról, most végre részletesebben is bemutathatom őket. A könyv egy összefoglaló a meditáció fajtáiról, jelentőségéről, illetve a meditációt előkészítő segédeszközökről. Utóbbiak közé tartoznak a mudrák is, amelyeknek a magyar nyelvű szakirodalma meglehetősen korlátozott: mindössze Kim Da Silva és Gertrud Hirschi svájci jógaoktató könyve mutatja be őket magyar nyelven.
A mudra szanszkrit eredetű szó, pecsétet jelent, amely egyaránt vonatkozik szem-, test-és ujjtartásokra, de a könyv csak a legutóbbiakkal foglalkozik.
Ezek a különböző gyakorlatok képesek befolyásolni a test energiarendszerét és ezzel a tudatalattit, tehát a gyakorlásukkal a meditáció hatékonysága megnövelhető.
Azt nem tudjuk, hogy pontosan honnét származnak a mudragyakorlatok, de a hatásmechanizmusuk a távol-keleti energiarendszer működési elvein alapszik.
Érthetőbben fogalmazva: a távol-keleti emberek több ezer éve rájöttek arra, hogy az Univerzumban minden energiából áll, tehát az ember is. Az emberi szervezetben meghatározott pályákon és irányban halad ez az éltető energia. Ezeket a pályákat, vagy vezetékeket a kínai orvoslás meridiánoknak, míg az indiai orvoslás nádiknak nevezi, de a működési elvük hasonló: ha valamilyen akadály kerül az energiaáramlás útjába, akkor azon a vezetéken, amelyen megjelent a blokád, energiahiány alakul ki, és lényegében ez a blokád okozza a szervezet megbetegedését. Eközben a blokkolt szerv, továbbra is kap energiát, de már csak kerülő úton, ami viszont az érintett vezetékeken energiatöbbletet fog okozni.
A távol-keleti orvoslás többféle módszer is alkalmaz az egyensúly visszaállítására, pl. akupresszúra, reflexológia, csikung-és jógagyakorlatok, illetve a mudrák.
A mudráknak az az óriási előnye, hogy feltűnésmentesen gyakorolhatók, továbbá a gyakorlatokat ágyhoz kötött betegek is végezhetik.
Működési elvük nagyon egyszerű: az előbb említett vezetékek egy része ugyanis a kéz ujjaiban végződik, tehát ha összeteszed két, vagy három ujjadat, akkor megnöveled ezekben a vezetékekben az energiát, amely hat az egész testre. Ezzel a módszerrel azoknak a vezetékeknek az energiájára is tudsz hatni, amelyek nem a kéz ujjaiban végződnek, mert mindegyik energiapálya összefügg a többivel, éppen úgy, mint az agyműködés, illetve az idegrendszer.
A könyvekből kiderül, hogy melyik ujj melyik meridiánt képviseli, továbbá azt is elárulja a szerző, hogy melyik ujj melyik csakrának felel meg. Mindkét könyvben találsz egy komplett kézreflexológiai térképet is a különböző zónákkal,tehát a könyv a keleti orvoslás alapjaiba is bevezet.(A második kötetben található térképből szerintem könnyebb tájékozódni).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése